Pro základní funkčnost, zpříjemnění používání webu, analytické účely a v případě udělení souhlasu také pro účely cílení reklamy využíváme soubory cookies. Nastavení vlastních preferencí cookies můžete kdykoli upravit odkazem ve spodní části stránek.


Z poradny MUDr. Butkovičové

Můj jeden a půl roku starý chlapeček má ekzém na rukou a u oušek. V noci se škrábe a často mu pokožka popraská. Po informaci lékaře (asi před půl rokem, kdy to ještě nebylo tak zlé), že pokud nezabere vitamínový krém, budeme muset navštívit kožního lékaře a nevyhneme se hormonální léčbě, jsem upřednostnila alternativní medicínu – bylinky zpracované homeopaticky. Léčba trvá teprve měsíc, ale pokud by náhodou nebyla úspěšná, možná budu muset přece jen zvolit hormonální přípravky, což bych velmi nerada. Prosím tedy o váš názor. A. B.

Vážená paní! Stav kůže je odrazem nitra organismu a ekzém poukazuje na oslabení některého z detoxikačních orgánů – ledvin nebo jater, jakož i na poruchu v metabolizování určitých potravin. Nejčastěji to bývají bílkoviny (např. z kravského mléka) a nebo tuky. Léčba ekzému musí být kompletní – vnější ošetřování kůže, úprava stravy a řešení problému v oslabeném orgánu. Kortikoidní masti a krémy řeší jen kůži a nejsou vhodné k dlouhodobému používání. V případě akutního zhoršení pomohou, ale vždy jen krátkodobě.

K vnějšímu použití vám doporučuji koupele a obklady s roztokem soli Biothermal. Jde o sůl z vody vřídla Podhájská, která se úspěšně využívá k terapii atopického ekzému v nedaleké dětské léčebně Trávnica. Na promaštění a zvlhčení pokožky je vhodné tělové mléko Caralotion. Další léčebné postupy není možné určit na dálku. Nejvhodnější je vyšetření EAV přístrojem Supertronic v některém z Klubů Energy. Tam vám podle naměřených hodnot vytestují nejvhodnější přípravek pro očistu vnitřního prostředí.

MUDr. Mária Butkovičová


NÁZORY A DOTAZY NÁVŠTĚVNÍKŮ